Infekcje

Artykuł

Często chorujące dzieci, dzieci z powiększonym układem chłonnym, chrapiące, z przewlekłymi katarami, nawracającym kaszlem.

Jestem specjalistą laryngologiem. Moi mali pacjenci nie chorują ponieważ częściej przebywają na DDP. Gdy od niej za daleko odejdą i zachorują mają zalecenie by powrócili w rytm Diety Dobrych Produktów. Infekcji nie są winne jedynie bakterie, wirusy czy grzyby. Infekcja to ostre rozszczelnienie powłok ciała (skóry, śluzówek, spojówek, trąbek Eustachiusza, pochwy, napletka, układu moczowego, przewodu pokarmowego) z współtowarzyszącym mu zaburzeniem metabolicznym. Tylko człowiek z nieprawidłowymi barierami „łapie” infekcję. DDP uszczelnia powłoki ciała. Często obwinia się pójście do żłobka czy przedszkola i zakatarzone tam dzieci o przyczyny zachorowania naszej pociechy. Jest to w połowie prawda – jeżeli jesteśmy metabolicznie OK – nikt ani nic nam nie zaszkodzi. Dzięki prawidłowym powłokom, jakie daje DDP – bakterie, wirusy, grzyby nie będą miały do Twojego dziecka dostępu, a jeżeli mimo to zachoruje – przebieg będzie zdecydowanie łagodniejszy niż zwykle. Jeżeli dolegliwości opisane na wstępie występują u Twojego dziecka od wielu lat na efekty stosowania DDP trzeba będzie ok. miesiąc poczekać. Nie wolno zmuszać dziecka do zjedzenia tego, na co nie ma ono ochoty.

Dla infekcyjnych dzieci zalecam 3 dni (72 godziny) Dobrych Produktów po czym 1 dobę wolności i znów 3 dni Dobrych Produktów itd. Warto prowadzić dzienniczek dietetyczny i zapisywać posiłki.

Na DDP składają się produkty które można zalecić dziecku do pierwszego roku życia – są przyjazne dla przewodu pokarmowego – dlatego obserwuję tak wysoką skuteczność DDP.

Co dać dziecku na śniadanie w ramach 3 dni DDP?

Zupę jarzynową (ogórkowa, pomidorowa, kapuśniak, barszcz czerwony, rosół, grochowa, fasolowa), ziemniaki w talarki a’la czipsy własnej produkcji, kisiel, ziemniaki z masłem, frytki, kluski ziemniaczane, pyzy, tartą marchewkę, brokułę z masłem, jabłko, gruszkę, nektarynkę, banan (nie co dzień, zawiera zbyt dużo węglowodanów), jajko, jajecznicę, omlet BEZ MĄKI, placek ziemniaczany (1 jajko+2ziemniaki), czipsy ziemniaczane bez konserwantów, prażynki ziemniaczane, bitkę ze schabu, boczek nie wędzony w plastrach a’la czipsy, wiórki kokosowe, marchewkę, sok marchewkowy jednodniowy, Kubuś, pomidorki koktajlowe, sok pomidorowy, obrane ogórki, surówkę z warzyw (np. mix sałat z Bieronki, surówka domowej roboty), ogórki małosolne, sok owocowy, kompot, parówki bez pieczywa (nie zalecam parówek, są pełne benzoesanów, glutaminianów), nogę z kurczaka, paluszki rybne (panierka tylko w początkowym etapie DDP szkodzi), słonecznik, orzechy, migdały, pastę z grochu czy fasoli z masłem, pastę z orzechów czy migdałów z masłem i cukrem, mleko sojowe, czekoladę, kakao na wodzie lub mleku kokosowym, herbatę z cukrem/sokiem. Może wymyślisz inne posiłki z listy Dobrych Produktów? Listę Dobrych Produktów można poszerzyć albo o śmietanę albo o zboża bezglutenowe (ryż, kukurydzę, proso) jadane raz dziennie – DDP nie jest wtedy zwykle tak skuteczna.

powrót na górę strony
 
Dieta dobrych produktów Artykuły Ewa Bednarczyk-Witoszek
Zamów książkę
Przeglądaj zawartość
Zespoły zaburzeń śluzówki gardła
Leczenie dietą bólów nowotworowych
Objaw poranny, fenomen brzasku
Infekcje
Strona główna
Dyskusje na forum